Balın Çeşitleri

Bilim adamları en iyi bal çeşidinin dağlık alanlardan elde edilen bal türü olduğunu teyit etmişlerdir. Ondan sonra sırasıyla orman ve kırlardan sağlanan, daha sonra da insanlar tarafından bal kovanlarında elde edilen bal türü olduğunu ileri sürmüşlerdir. Kur’an’ın bal türlerini bize sunduğunu duyduğumuzda her halde hayret edeceğiz. Kur’an şöyle buyuruyor: “Rabbin bal arısına vahyetti: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler (kovanlar) edin.” (Nehl: 68).

Bu ayaettte görüldüğü gibi; önce dağlar, sonra ağaçlar, daha sonra da insanların yaptığı çardaklar zikredilmiştir. Bu da Kur’an’ın apaçık bir mucize olduğunu bize göstermektedir. Çünkü peygamber (s.a.v.) ne arıcılık, ne de balın çeşitleri konusunda uzman bir kimse değildi. O sadece Allah katından gönderilen bir peygamberdi.

 Dişetinin Tedavisi

Son yapılan bilimsel bir araştırmaya göre bal; diş eti iltihbını ve diş çürümelerini tetavi etmede son derece faydalı bir tedavi yöntemi olduğu görülmüştür. Deneylerin ortaya çıkardığı sonuca göre; diş etlerinin bal ile oğuşturulması ile zayıf olan diş etlerinin güçlendiği, kan hareketinin canlandığı ve ağza zarar veren bakterilerin öldüğü tesbit edilmiştir. Yüce Allah’ın bu maddeye şifa sırlarını kattığını hatırlamamız gerekir. Allah (c.c.) bal hakkında şöyle buyurmaktadır: “Onda (Bal’da) insanlar için şifa vardır.” (Nehl: 69).

 Cinsel Zayıflığın Tadavisi

Yapılan deneylere göre bal; gerek erkek gerekse kadındaki cinsel iktidarsızlığı ve kısırlık hastalığını tedavi ettiği, aynı zamanda cinselliği canlandırıcı ve düzenleyici bir özelliğe sahip olduğu tesbit edilmiştir. Araştırmacılar; içinde  bulunan maddenin hücreleri harekete geçirmesi açısından balın son derece önemli bir şifa kaynağı olduğunu vurgulamaktadırlar. Bu sebeple balın; özellikle de yenmeden önce üzerinde fatiha ve ihlas sureleri okunduğu takdirde, yan etkisi bulunmayan bir ilaç olduğunu, kısırlık hastalığında kullanılmasında yararlı olduğu tavsiye edilmektedir.

Allah resulu (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “İki şifa olan bal ve Kuran’dan şaşmayın” (Hadisi İbn Mace rivayet etmiştir).

 Kalp Tedavisi

Bilim adamlarının bildirdiğine göre; günde bir kaşık bal yemek, insanı öldürücü kalp krizine karşı kurtarabilir. Zira bal kalp düzeninin sağlıklı bir şekilde çalişmasına katkı sağlamaktadır. Son günlerde yapılan bir araştırmaya göre doktorlar; her sabah bir kaşık bal yemek suretiyle kronik olan öksürüğü, bilinen kimyasal ilaçları kullanmaktan daha iyi bir sonuçla tedavi ettiğini keşfetmişlerdir. Yine doktorlar yapılan diğer bir araştırmada da; kimyasal ilaçların tedavi etmekte yatersiz kaldığı: nefes darlığı (astım), akciğer ve

karaciğer iltihaplanmaları ile nefes borusundaki bazı hastalıkların bal vasıtası ile tedavi edilip şifa görüldüğünu tesbit etmişlerdir.

 Allah resulu (s.a.v.) şöyle buyuruyor: “İki şifa olan bal ve Kuran’dan şaşmayın” (Hadisi İbn Mace rivayet etmiştir).

 Yanık Tedavisi

Bugün batılı bazı doktorlar, bir çok hastalığı tedavi etmede sadece balı kullanma yoluna gitmişlerdir. Balın yanık gibi hastalıkları tedavi etmede müthiş bir etkisinin olduğunu teyit etmişlerdir. Bal doğrudan yanmış yerin üzerine konarak tedavi yapıldığı takdirde balın deriyi iyileştirdiği gibi, zarar verici  bir takım bakterileri de öldurur. Hatta ve hatta yanmış olan uzuv bal ile tedavisi yaplıdıktan sonra, ardında hiç bir yanık izine rastlamak dahi mümkün olmayacaktır. İşte burada; İbn Abbas (r.a.) tarafından rivayet edilen efendimiz (s.a.v.)’in şu sözünü hatırlıyoruz: “Üç şeyde şifa vardır: Bal şerbeti içmekte, kan aldırmakta ve ateşle dağlamakta. Fakat ümmetimi zarûrî bir ihtiyaç olmadıkça ateşle dağlamaktan men ederim.” (Hadisi buhari rivayet etmiştir).

 İltihapların Tedavisi

Bilim adamları balın her çeşidinin, kuvvetli enfeksiyonlara (mikroplara) karşı anti mikrobik özelliğe sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Doktorlar şöyle der: Dünyada temizleyici özelliği bakımından bala benzeyen başka hiç bir maddeye

rastlayamazsın. Zira arı: hydrogen peroxide isimli maddeyi özel bir protein vasıtası ile salgılamaktadır. Bu madde ise anti enfeksiyon özelliğe sahiptir. Aynı şekilde bilim adamları yirmi yıl boyunca yaptıkları deneylerinde balın; hiçbir yan etkisi olmaksızın, kronik kabızlığı tedavi etmede büyük bir enerjiye sahip olduğunu ispatlamışlardır. Bu sebeple birçok hastalığın sadece bal ile tedavi yapılabileceğinin mümkün olabileceğini öngörmekteler. Yüce Allah şifa veren bal hakkında şöyle buyurmaktadır: “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar. Onda insanlar için bir şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.” (Nehl: 69)

 Bal Çocuklar İçin Faydalıdır

Bal; süt emen küçük çocuklar için de oldukça önemlidir. Onları kansızlık ve felçlik hastalığına karşı koruduğu gibi, aynı zamanda çocuklarda irade dışı meydana gelen idrar hastalığını da tedavi etmede büyük rol oynar. Ne var ki çocuklar, büyüklerin aksine onu az miktarda tüketmeleri gerekir. Bir yaşını dolduran çocuklar; yapılan araştırmalara göre günde bir kaşık sütle birlikte bal alındıkları takdirde, başta psikolojik hastalıklar olmak üzere diğer pek çok hastalığa karşı dirençlerini yükseltir.

Yüce Allah şöyle buyurur: “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar. Onda insanlar için bir şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.” (Nehl:69).

 Uykusuzluk Tedavisi

Balın; insan psikolojisini sakinleştirdiği bugün bilim adamları tarafından teyit edilmiştir. İnsandaki ruh halini etkileyici madde içerdiğinden dolayı bal, insanı daha sakin ve daha istikrarlı bir hale getirmektedir. Uykusuzluk hallerinde veya az uyku uyuyan kimsenin onu tedavide kullanması da mümkündür. Bir bardak suda bir kaşık balı eriterek uyumadan once içmek suretiyle bu hastalığı tedavide kullanılabilir. Araştırmacılar bal şerbetinin büyük bir dinlendirici etkisinin olduğunu tesbit etmişlerdir. Aynı şekilde psikolojik gerginliklerde, kas iltihaplarında ve vucudun diğer organlarındaki değişik rahatsızlıklarında da baldan yararlanmak mümkündür. Bal, vucuttaki rahatsızlığı gidericici, hafiletici ve sakinleştirici müthiş bir enerjiye sahip olması sebebiyle, insandaki ruh halini düzenleyip istikrarlı hale getirmektedir.

Burada Yüce Allah’ın bal hakkındaki şu sözünü hatırlayalım: “Onda insanlar için bir şifa vardır. ” (Nehl:69).

 Kas İltihaplarının Tedavisi

Son yapılan bilimsel bir araştırmaya göre balın; kas iltihaplanmasına, el ve ayak uyşmalarına yararlı gelen B1 vitaminini ihtiva ettiği tesbit edilmiştir. Aynı zamanda bal, ağız yaraları, dudak çatlamaları ve göz iltihabına fayda sağlayan B2 vitaminini de kapsamaktadır. Aynı şekilde bal; psikolojik bunalıma girmiş hastanın ruhsal durumunu sakinleştirici birçok madeni de ihtiva etmektedir. Yüce Allah bal hakkında şöyle buyurmaktadır: “Onda insanlar için bir şifa vardır.” (Nehl:69).

 Burun İanallarının İltihaplanması

Bal karışımlı balmumunundan az bir miktar çiğnemek; nezle, boğaz iltihabı ve öksürüğü tedavi etmeye yardımcı olduğu gibi, burun kanalları ve burun kaşıntısını da iyileştirmeye yardımcı olur. Yine bitkin ve yorgun düşmüş vucut organlarının tedavisinde ve vucut kasılmalarında da baldan yararlanmak mümkündür. Balın ciğer hastalıklarına ve zehirlenmelere iyi geldiği de bilinmektedir. Bütün bu hastalıkların iyileşmesi günlük olarak alınacak bir kaşık bal sağlanmaktadır. Araştırmacılar dikkatlerimizi bu noktaya çektiği gibi, Allah Resulu (s.a.v.) de bizlere: Bal şerbetinde şifa olduğunu bize açıkça bildirmektedir.  Yüce Allah da bal hakkında şöyle buyurmaktadır: “Onda insanlar için bir şifa vardır” (Nehl:69).

 Vücüdün Güzelleştirilmesi

Yapılan bazı araştırmalara göre bal; dudak çatlaklarıında, buruşuk ciltlerde, gevşek ve şişman vucutların tedavisinde kullanıldığı tesbit edilmiştir. Şayet her hangi  bir kaşıntıdan rahatsızlık duyuyorsan, bir miktar bal şerbetini, üzerinde duyulan bir sesle, manasını düşünerek huşu içerisinde Kuran-ı kerim okunduktan sonra içmen şifa bulman için sana yeterlidir. Bu durum üç ay devam edebilir. Bu surenin sonunda tıbbın iyileştirmede yetersiz kaldığı bu hastalığın Allah’ın izni ile azalacağını göreceksin.

Zira Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar. Onda insanlar için bir şifa vardır.” (Nehl 69).

Başka bir ayette ise Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Biz, Kuran’dan öyle bir şey indiriyoruz ki o, müminler için şifa ve rahmettir.” (İsra: 82).

 Kanser Tedavisi

Kanser hastalıkları uzmanı, Dr. Glenys Round’un yaptığı uzun deneylerden sonra, balın kanser hastalığını iyileştirmede müthiş bir etki yaptığını  keşfetmiştir. Dr. Glenys şöyle der: Biz balı deri kanserinin tedavisinde kullanıyoruz. Öyle ki bal, derinin içine sirayet ederek, en iyi ilacın dahi

iyileştiremediği bu hastalığı tedavi etmektedir. Bu sebeple bilim adamları ağır ve zor hastalıkları iyileştirebilen baldaki bu harika ve gizli enerji konusunda hayrete düşmekteler. Ve şu soruyu sormak zorunda kalıyorlar:  Bu şifa (yani tedavi) nasıl meydana geliyor? Bal vucudumuzun hücreleri içerisinde nasıl bir etki yapmaktadır ki, vucut direncimizin canlandığını ve aktif bir şekilde faaliyet gösterdiğini görmekteyiz.? Acaba vucudumuzda ne olup bitiyor? İşte Allah (c.c.) nın ayeti bu sorulara cevap vermektedir. “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar. Onda insanlar için bir şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır.” (Nehl:68–69).

Dr. Glenys Round’un en son yapmış olduğu bilimsel bir araştırmada şunu teyit etmektedir: Yaraları tedavi etmede bütün ilaçlar yetersiz kalırken, sonunda bal ile yaraları tedavi etme imkanı bulundu.  Öyleki ingilterede bir çok hasta sadece bal ile tedavileri gerçekleşti. Bal ile tedavileri yapılan bütün hastaların teyit ettikleri ortak kanaate göre, bu tedavileri esnasında tam bir mutluluk hissettiklerini ileri surduler. Ne bir yan etki, ne de bir acı duyma. Yüce Allah şöyle buyuruyor: “Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet (bal) çıkar. Onda insanlar için bir şifa vardır.” (Nehl:69).